W jakich branżach można znaleźć pracę w Czechach?

Emigracja stała się w ostatnich latach bardzo popularna wśród Polaków, a głównym celem wyjazdów jest praca Czechy nie są najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej, ale z pewnością są bardzo interesującym krajem dla Polaków, chociażby ze względu na bliskość i podobną kulturę.

Emigracja w celach zarobkowych stała się bardzo popularna, odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej oraz strefy Shengen. Odkąd Polacy zyskali możliwość swobodnego przemieszczania się po krajach tak zwanej starej Unii, bardzo chętnie to wykorzystują, wyjeżdżając w celach zarobkowych. Najpopularniejsze co prawda są takie kierunki jak Wielka Brytania, Niemcy lub kraje Beneluksu, jednak za południową granicą także są kraje, które są w tym kontekście bardzo atrakcyjne. Praca w Czechach jest dla przeciętnego Polaka atrakcyjna głównie ze względu na wyższe zarobki niż te, na które może liczyć u rodzimych pracodawców. Poziom gospodarczy Czech nie jest co prawda tak wysoki, jak w wiodących gospodarkach europejskich, jednak nadal pracodawcy płacą tam nawet od pięćdziesięciu do stu procent więcej niż w Polsce. Taka różnica w zarobkach z pewnością może być kusząca, zwłaszcza dla osób, które posiadają kwalifikacje i umiejętności poszukiwane na czeskim rynku pracy.

Dlaczego warto wyemigrować do Czech?

Największą zaletą emigracji do Czech jest odległość. Jako że Polska graniczy z Czechami, a jest to niewielki kraj, właściwie ze wszystkich rejonów Polski można tam dojechać w jeden dzień, nawet jeśli uwzględni się region Pomorza lub okolicy Suwałk. Sieć dróg wiodących do Czech z odległych regionów Polski, jak same drogi w Polsce pozwalają na wyemigrowanie, ale bycie ciągle w bezpośredniej bliskości rodzinnych stron, do których można spokojnie dostać się autem w przeciągu kilku godzin. Istotnym argumentem za emigracją są także zarobki, jako że celem wyjazdu jest praca Czechy mają na tyle rozwiniętą gospodarkę, że zarobki na poziomie 50% większym niż w Polsce są standardem. Struktura tamtejszego prawa także jest korzystna i pozwala na swobodne podejmowanie zatrudnienia imigrantom z innych krajów Unii Europejskiej.

W jakim zawodzie najłatwiej znaleźć pracę w Czechach?

Za naszą południową granicą rozwiniętych jest kilka branż. Czesi słyną z produkcji samochodów i w tej branży często pojawiają się wakaty. Przeważnie są to miejsca pracy na taśmach produkcyjnych, które są bardzo dobrze opłacane, gdyż można tam zarobić nawet ponad dwukrotność polskiej średniej krajowej. Czesi ze względu na dużą ilość wakatów w swoim przemyśle chętnie ściągają do siebie imigrantów, którzy zapełnią luki w kadrach. Poza przemysłem dość łatwo znajdą tam prace specjaliści z doświadczeniem w branży budowlanej, gdyż takich brakuje w Czechach w wielu firmach. Tamtejszy rynek pracy przeżywa podobne problemy, co reszta krajów Europy i brakuje przede wszystkim specjalistów w prostych zawodach, które jednak wymagają biegłości w swoim rzemiośle, a także posiadania odpowiedniego doświadczenia.

 

Post Author: