Maści rozgrzewające i chłodzące stosowane w bólach mięśni.

Owoc pieprzowca (Capsicum annum) jest surowcem roślinnym bogatym w związki czynne kapsaicynoidy, które wykorzystywane są w maściach i plastrach rozgrzewających stosowanych podczas rehabilitacji. Kapsaicyna drażni zakończenia nerwów czuciowych skóry oraz otaczające tkanki, nieznacznie rozszerza naczynia kapilarne i powoduje przekrwienie. W wyniku lepszego przepływu krwi, następuje szybsze usuwanie związków toksycznych. Efektem działania jest złagodzenie stanów zapalnych i zmniejszenie bólu oraz obrzęków. Wyciągi z surowca oraz naturalną i syntetyczną kapsaicynę stosuje się w bólach reumatycznych i w nerwobólach, a także w bolesnych skurczach mięśni w obrębie barku, ramion, kręgosłupa.

Maści rozgrzewające

Maści rozgrzewające z pieprzowca nie należy stosować dłużej niż 2 dni na to samo miejsce, gdyż może dojść do uszkodzenia nerwów czuciowych. Przerwa przed ponownym stosowaniem powinna wynosić 14 dni. Nie zaleca się równoczesnego nagrzewania miejsc pokrytych preparatem. Należy unikać kontaktu z błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Preparaty: maści (CAPSIGEL N, NEO-CAPSIDERM, MAŚĆ KOŃSKA ROZGRZEWAJĄCA), plastry (KAPSIPLAST, CAPSICUM).
Plaster (KETONAL TERMO, VOLTAREN TERMAL, PYRALGINA TERMO HOT, PREL RED) zawiera sproszkowane żelazo, skutecznie rozluźnia głębokie partie mięśni przynosząc ulgę w bólach mięśni, pleców, ramion, szyi. Po nałożeniu, plaster rozgrzewa się do przynoszącej ulgę temperatury 40-52°C. Plaster działa aż do 10-12 godzin, przy czym najlepsze efekty obserwuje się po 10 godzinach od nałożenia.

Maści chłodzące

Maści chłodzące (MAŚĆ KOŃSKA CHŁODZĄCA, JARDIN NATUREL, BROMEDIN SUPER COLD, DIP RILIF, BALSAMUM MENTHOLI COMPOSITUM) i plastry (PREL BLUE, IBUM ICE) chłodzące stosuje się w obrzękach pourazowych, sińcach, stłuczeniach, skręceniach, nadwyrężeniach i naciągnięciach mięśni. Preparaty chłodzące zawierają w swoim składzie głównie mentol a ich działanie chłodzące i częściowo znieczulające utrzymuje się do 6 godzin. Maści i plastry chłodzące znoszą uczucie zmęczenia i bolesności mięśni po ich nadwyrężeniu, przynoszą ulgę, znosząc uczucie ciepła i zmniejszając obrzmienie.

Post Author: